Węgorzewo

urząd miejski w węgorzewie, węgorzewo urząd miejski, węgorzewo na mazurach Dawniej Węgobork z niemieckiego Angerburg po litewsku Ungura a po polsku Węgorzewo.

W 1355 r. u ujścia Węgorapy do jeziora Mamry został wybudowany drewniany zamek przez Krzyżaków zwany Angerburg. W czasie najazdu Litwinów 1365 roku zamek został spalony, nowy zamek został zbudowany w tym samym miejscu.

Nieopodal zamku w XV wieku powstała nowa osada, nazwana Gieratową Wolą, następnie Nową Wolą a próba lokacji miasta w 1412 roku nie powiodła się.

Za pozwoleniem biskupa warmińskiego w 1479 roku zezwolono na budowę kaplicy. Gerothwohl, Geratowa Wola później nazwana Nową Wsią wymieniana jest w dokumentach z 1510 roku, przywileje lokacyjne wydano w 1514 roku. Zaczątkiem miasta była Nowa Wieś, w 1571 roku 4 kwietnia wieś uzyskała prawa miejskie zostały nadane przez księcia Albrechta Fryderyka Hohenzollerna. Miasto w 1656 roku zostało doszczętnie zniszczone przez Tatarów, po zniszczeniach oraz wyludnieniu miasto rozwijało się wraz z napływem nowych mieszkańców polskich z Mazowsza. W latach 1709 ; 1710 miasto dotknęła epidemia dżumy, po takim doświadczeniu miasto jednak rozwijało się. Już w 1730 wprowadzono oświetlenie ulic a w 1734 gościł tu na zamku król Stanisław Leszczyński który uciekał z kraju przed wojskami rosyjskimi. Na tronie polski zasiadł August III Sas wyniesiony przez wojska przed którymi uciekał właśnie król Stanisław Leszczyński udał się on do Francji. W 1740 r. Syn Samuela Suchodolskiego ze Starej Różanki inżynier Jan Władysław Suchodolec zbudował wodociąg, woda doprowadzona była do najwyższego piętra zamku oraz do studzien miejskich. W 1829 r. otwarto pierwsze na Mazurach seminarium nauczycielskie, kształcące niemiecka kadrę nauczycielska. Ożywienie miasta spowodował rozwój żeglugi na jeziorach mazurskich i wybudowanie linii kolejowej. Z Węgorzewa rozchodziło się pięć linii kolejowych, dziś została tylko jedna która prowadzi do Kętrzyna a w 1992 roku zawieszono ruch osobowy. Podczas I wojny światowej toczyły się w okolicach walki pomiędzy wojskami rosyjskimi i niemieckimi. W okresie międzywojennym Węgorzewo stało się popularnym ośrodkiem wypoczynkowym i sportów wodnych. W 80% miasto zostało zniszczone przez Armię Czerwoną w 1945 roku, potem miasto zostało włączone do Polski pod nazwą Węgorzewo a od 2002 roku jest miastem powiatowym.

Darmowy przewodnik po Mazurach
Wszystkie prawa zastrzeżone.


Projekt i wykonanie Eliasz Piotr

strzałka do góry